Przejdź do treści
2
3
4
Przejdź do stopki

DZIEŃ PIERWSZY PROJEKTU „WSPÓLNE KORZENIE, WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ”

DZIEŃ PIERWSZY PROJEKTU „WSPÓLNE KORZENIE, WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ”

Treść

Młodzież CKiW OHP w Szczawnicy-Jabłonce rozpoczęła polsko-litewską przygodę!
Dzień 1 projektu „Wspólne Korzenie, Wspólna Przyszłość”.

28 czerwca 2025 roku młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce wyruszyła do Małych Soleczników na Litwie, by wspólnie z rówieśnikami ze szkoły Dieveniškių Simono Karčmaro Amatų Kiemas oraz Vilniaus Agroekologijos Mokymo Centro Filialas rozpocząć realizację projektu „Wspólne Korzenie, Wspólna Przyszłość”, finansowanego ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ten międzykulturowy projekt to nie tylko okazja do nauki i poznania historii, ale przede wszystkim do budowania mostów między młodymi ludźmi z Polski i Litwy. Już pierwszy dzień wymiany był pełen intensywnych emocji, aktywności, uśmiechu oraz nowo zawiązanych znajomości.

Powitanie pełne energii i... językowych zagadek

Dzień rozpoczął się nietuzinkowym spotkaniem integracyjnym. Każdy uczestnik otrzymał identyfikator z imieniem osoby z drugiego kraju – zadaniem było odnaleźć jego właściciela, prowadząc rozmowę i pytając o imię. Dzięki temu od pierwszych chwil pojawiła się otwartość, ciekawość i naturalna motywacja do komunikacji.

Następnie wszyscy zostali serdecznie przywitani i obdarowani drobnymi upominkami symbolizującymi gościnność i początek wspólnej przygody. Uczestnicy opowiadali o sobie – skąd są, co lubią, czego oczekują od tej wymiany. To właśnie te proste słowa stały się początkiem budowania mostów porozumienia.

 Język bez barier – zabawa, nauka, komunikacja

Blok animacji językowych pomógł młodzieży oswoić podstawowe zwroty w języku partnerów. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał mini-słowniczek, który może uzupełniać przez cały czas trwania wymiany. Zabawa połączona z nauką sprawiła, że język stał się nie przeszkodą, a narzędziem przyjaźni.

Wspólne zasady – wspólna odpowiedzialność

Drugim krokiem ku efektywnej współpracy były warsztaty „Zasady na kartkach”. Podzieleni na międzynarodowe grupy uczestnicy pracowali nad zasadami, które będą obowiązywały przez cały pobyt. 

Z historią za pan brat

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na wspólne odkrywanie historii. Multimedialna prezentacja, archiwalne zdjęcia i interaktywne mapy stały się narzędziem do poznawania wspólnego dziedzictwa Polski i Litwy. Uczestnicy z zaangażowaniem odpowiadali na pytania, rozwiązywali quizy, a nawet wcielali się w postacie historyczne w improwizowanych scenkach. Wiedza w takim wydaniu nie tylko łączyła, ale i inspirowała.

Gra terenowa – historia w ruchu i realu

Po obiedzie młodzież wyruszyła na historyczny quest po Małych Solecznikach. Podzieleni na polsko-litewskie grupy odwiedzali symboliczne miejsca. W każdym punkcie czekały na nich zadania – od zagadek historycznych, przez rozmowy z mieszkańcami, aż po wspólne scenki i budowanie haseł. Gra łączyła naukę, ruch i pracę zespołową.

Po powrocie przyszedł czas na rozluźnienie – wspólna gra w siatkówkę okazała się doskonałym pretekstem do śmiechu, współzawodnictwa i dalszej integracji.

Pierwszy krok ku wspólnej przyszłości

Za nami dzień pełen intensywności, ale też radości i pozytywnej energii. Dzięki świetnie przygotowanemu programowi oraz otwartości uczestników, już od pierwszych chwil powstała przestrzeń do dialogu i wzajemnego zrozumienia. Polsko-litewska młodzież udowodniła, że mimo różnic kulturowych można szybko odnaleźć wspólny język – dosłownie i metaforycznie.

Przed uczestnikami kolejne dni pełne wyzwań, rozmów, inspiracji i wspólnego działania. A wszystko to w duchu przekonania, że „Wspólne korzenie są początkiem wspólnej przyszłości”.

 

Opracowanie Katarzyna Mirek

Zdjęcia: Katarzyna Mirek, Renata Słowik

*„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”

173258