Bezpieczeństwo młodzieży
Treść
Ochotnicze Hufce Pracy wspierają i przygotowują wiele tysięcy młodzieży w procesie jej wychowania, kształcenia, wejścia na rynek pracy oraz aktywnego funkcjonowania w samodzielnym życiu społeczno-zawodowym.
Wśród szerokiego spektrum realizowanych przez OHP działań, zapewnienie uczestnikom OHP bezpieczeństwa i ochrony przed krzywdzeniem jest nadrzędnym priorytetem. Wynika to z naszego poczucia odpowiedzialności zarówno prawnej, jak i społecznej.
Osoby poniżej 18 roku życia traktujemy jak szczególny podmiot prawa i oferujemy specjalną ochronę przed zagrożeniami.
Realizację tego zadania uwzględniamy we wszystkich formach działalności OHP – programach, przedsięwzięciach, regulaminach, codziennej praktyce. Takie podejście służy wzmocnieniu bezpiecznego i przyjaznego uczestnikom OHP środowiska oraz podniesieniu świadomości pracowników, współpracowników oraz młodzieży potrzeby uwrażliwiania na wszelkie symptomy i ryzyka zagrożeń płynących z współczesnego świata rzeczywistego i wirtualnego.
Kluczowe jest dla nas, aby działania te były dostosowane do wieku, percepcji oraz możliwości poznawczych naszych podopiecznych.
Działamy dla dobra każdego uczestnika OHP i w ochronie jego dóbr, w poszanowaniu jego godności i potrzeb. Nie tolerujemy stosowania jakichkolwiek form przemocy. Realizując te cele, działamy w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych OHP oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji obowiązują zarówno naszych podopiecznych, jak i wszystkich pracowników, współpracowników, stażystów, praktykantów, wolontariuszy, każdą dorosłą osobę mającą kontakt z uczestnikiem OHP znajdującym się pod opieką OHP, jeśli kontakt ten odbywa się za zgodą OHP lub na jego terenie. Działania są realizowane w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby nie powstawało ryzyko błędnej interpretacji zachowań.
Przyjęte przez nas zasady zostały opracowane i wdrożone w życie poprzez dokument pt. Standardy ochrony małoletniego uczestnika OHP.
Określają one co i jak należy czynić, aby realizacja przypisanych nam ustawowo przez państwo zadań pozwalała na tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi naszych podopiecznych oraz uczeniu jak pomagać uczestnikom OHP, gdy pojawiają się symptomy ryzyka krzywdy lub innych zagrożeń dla jego bezpieczeństwa, a także jakie działania interwencyjne należy podjąć, gdy zaistnieje sytuacja zagrożenia – uszczegółowienie postępowania w tym zakresie zawiera Procedura interwencji w sytuacjach kryzysowych zagrażających bezpieczeństwu uczestnika OHP.
Poniżej znajdziesz odnośnik do pełnej treści Standardów ochrony małoletniego uczestnika OHP. To plik tekstowy w formacie pdf.