Przejdź do treści
2
3
4
Przejdź do stopki

„Natura- to lubię!”

Treść

 

„Natura- to lubię” to projekt polsko – litewskiej dwustronnej wymiany młodzieży realizowanej w ramach programu Erasmus+ w partnerstwie z  Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centras. Przewidziane zostały dwie mobilności. Pierwsza z nich miała miejsce w dniach 23- 29 października br., a jej głównym miejscem była Kłaipeda (Litwa). Druga mobilność przewidziana jest na maj 2024 r.

Projekt powstał z inicjatywy 20 osobowej grupy młodzieży z Polski i Litwy w wieku 15-18 lat.

Tematem przewodnim projektu jest  natura i jej wpływ na nasze życie. Podczas pierwszej mobilności młodzież wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami z Litwy zastanawiała się nad tym, jak otaczająca nas natura kształtuje naszą osobowość, postrzeganie pewnych rzeczy, kondycję fizyczną, uwarunkowania pewnych grup etnicznych, społecznych.

Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości nt. dziedzictwa kulturowego  regionów, nt. parków narodowych, zwiększenie świadomości na temat tego jak my młodzi ludzie możemy przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego. Kluczowe jest tutaj wykształcenie postawy wrażliwości na środowisko naturalne.

Realizacja I mobilności projektu wpłynęła na promowanie inicjatywy mobilności młodych ludzi oraz dialogu i integracji  międzykulturowej.

Uczestnicy projektu z Polski i Litwy aktywnie spędzała ze sobą czas na poznawaniu regionu, wymieniała się doświadczeniami z zakresu specyfiki zajęć praktycznej nauki zawodu z punktu widzenia lokalnego rynku pracy, a dzięki wizytom w tamtejszych muzeach i innych instytucjach kultury  poznała elementy historii i kultury regionu. Najbardziej istotne z puntu widzenia założeń projektu stało się poznanie przez młodzież lokalnej przyrody i morskiego ekosystemu z uwzględnieniem tamtejszej fauny i flory.

Podczas wymiany zostały zrealizowane m.in. takie działania jak: gry terenowe, wspólne warsztaty o tematyce przyrodniczej, wizyta w stacji przyrodniczej w Ventes Regas , spacer ścieżką przyrodniczą Aukstuumala, zwiedzanie miasta Kretinga (Kościół, Pałac Tyszkiewiczów, Muzeum Bursztynu i Park Biruta i Molo w Połądze), poznawanie regionu (Mierzeja Kurońska, Góra Czarownic, Wydma Parnidis). Dzięki wizycie w Rezerwacie Przyrody Nagle młodzież zwiększyła swoją wiedzę nt. chronionych gatunków zwierząt, takich jak czaple siwe i kormorany. Zrealizowano także wizytę w Litewskim Muzeum Morskim oraz Delfinarium.

Wszystkie zaplanowane działania miały pomóc młodzieży docenić otaczającą nas przyrodę i jej wpływ na nasze życie, a co za tym idzie uwrażliwić młodych ludzi na jej piękno oraz zastanowić się nad potrzebą dbania środowisko naturalne.

Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

152854