„CHŁOPSKA SZKOŁA BIZNESU” W JABŁONCE

Treść
3 lipca 2024r wychowankowie z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce, filia Jabłonka wraz z wychowawcami internatu i doradcą zawodowym z MCK w Jabłonce mieli okazje poznać i zagrać w grę planszową „ Chłopska Szkoła Biznesu” .
„Chłopska Szkoła Biznesu” to gra planszowa, która pomaga młodzieży zrozumieć współczesne mechanizmy gospodarcze, rozwija kreatywność i kształtuje kompetencje społeczne oraz uczy pracy w grupie. Inspiracją do stworzenia gry była historia pańszczyźnianych chłopów, żyjących w XVIII wieku na terenach dzisiejszego małopolskiego miasteczka Andrychów (wówczas ośrodka wiejskiego). Specjalizowali się oni w wytwarzaniu lnianego płótna i jeszcze przed wielką rewolucją przemysłową tworzyli sieci powiązań, wzajemnych zależności i kontaktów handlowych. Według źródeł pisanych z tamtego okresu, ponad 80% produkowanych materiałów było eksportowane zagranicę, m.in. do Barcelony, Marsylii, Stambułu czy Moskwy. W tym czasie nie było w Polsce innego ośrodka o tak rozległych kontaktach handlowych. Wielka skala produkcji i międzynarodowy zasięg handlu były możliwe dzięki współpracy pomiędzy okolicznymi chłopami-rzemieślnikami. Tworzyli oni tzw. kolegacje, czy dzisiejsze spółki handlowe. To właśnie na zasadach ich działania opierają się zasady gry planszowej „Chłopska Szkoła Biznesu”.
Nasi „gracze” mieli dzisiaj możliwość wcielenia się w role XVIII-wiecznych rzemieślników: piekarza, kowala lub tkacza, którzy wytwarzają towary (chleby, bryki, płótna), a ich głównym zadaniem był handel ze sobą i organizacja wypraw handlowych do miast Europy. W grze wygrywa osoba lub spółka handlowa, której udało się zgromadzić największy kapitał. Gra wzbudziła duże emocje i zaangażowanie naszych wychowanków. Z pewnością powrócimy do tej gry w kolejnych dniach wakacji.
Małgorzata Cegielna-Czerwień