Przejdź do treści
2
3
4
Przejdź do stopki

Rozgrywki w Cymbergaja

Rozgrywki w Cymbergaja

Treść

W dniu 12 grudnia 2023 r. w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce, filia Jabłonka w ramach zajęć sportowo- rekreacyjnych koła zainteresowań Adrenalina rozegrano turniej w Cymbergaja. 

Na początku przedstawiono zasady gry, m.in. przypomniano o tym, że krążek może być uderzany tylko przeznaczonym do tego narzędziem - nie można dotykać go żadną częścią ciała. Z kolei chcąc zablokować krążek, nie możemy przykrywać go przeznaczonym do gry narzędziem. „Rakietka”, czyli plastikowe narzędzie do gry nie może być odrywane od pola gry. Nie uderzamy rakietką krążka, kiedy nie znajduje się on na naszej połowie.

Następnie opowiedziano historię jej powstania. Wychowankowie dowiedzieli się iż cymbergaj na samym początku był zupełnie inną grą – mianowicie grą podwórkowo-szkolną. W Polsce ma ona ponad stuletnią tradycję. Największą popularnością cieszyła się wśród dzieci i młodzieży w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Do gry potrzebny był jedynie kawałek ziemi/drogi/kartki na której rysowano boisko o wymiarach mniej więcej 100 cm x 70 cm. Na przeciwległych (krótszych) bokach zaznaczano bramki. Do gry potrzebne były 3 monety, dwie większe z nich to piłkarzyki, a jedna mniejsza - piłka. Pierwszy ruch wykonywała osoba, którą wybierano na zasadzie wyliczanki. Osoba ta musiała odbić piłkę w taki sposób, aby odbiła się od piłkarza. Piłkę odbijano na zmianę każdy gracz wykonywał po jednym ruchu. Gol strzelony do bramki był zdobytym punktem. Zazwyczaj z góry ustalało się, do ilu punktów będzie się toczyła gra.

Cymbergaj obecnie jest przede wszystkim grą stołową, która została wymyślona przez Czechów. Organizowane są Mistrzostwa Świata i Europy w Cymbergaja, na razie to właśnie Czesi dominują w tym właśnie nietypowym sporcie. Swoje reprezentacje wysyła także Szwecja, Rosja oraz Polska. W dniu dzisiejszym podopieczni zmierzyli się ze sobą w grze pojedynczej. Zmodyfikowaliśmy oficjalne zasady gry - wyznacznikiem wygranego meczu ubył czas - 3 minuty, w sytuacji remisu zdobycie gola przez danego gracza decydowało o wygranym przez niego meczu. W grze pojedynczej po rozegraniu meczów systemem pucharowym wyłoniono do finału osoby, które walczyły o podium systemem każdy z każdym. W rezultacie najlepszą zręcznością wykazał się i tym samym zdobył  pierwsze miejsce Albert Czaj, drugie - Patryk Solawa, a trzecie Filip Janowiak. Spotkanie dostarczyło wiele emocji i zaciętej rywalizacji o każdy gol. Niedługo kolejne spotkanie i okazja na rewanż.

Opr. Gromczak Agnieszka

146105