Gry karciane
Treść
W ramach czasu wolnego w dniu 11 grudnia w CKiW OHP w Szczawnicy – Jabłonce rozegrano gry karciane. Młodzież do rozgrywek podzieliła się na zespoły czteroosobowe.
Gry karciane były znane już w X wieku za czasu panowania dynastii Tang, wtedy to pojawiły się pierwsze zapiski o tym jak księżniczka dla zabicia czasu grała z członkami swojego klanu. Przypuszcza się że do Europy karty przywędrowały z Chin w XIV wieku. Początkowo karty były produkowane na zasadzie kolorowania odcisków sztampy drewna lub malowania ręcznego. W XV wieku we Włoszech pojawiły się karty do Tarota, natomiast w Niemczech standardowymi stały się talie składające się z 52 kart po 4 kolory – czerwone serca, liście, żołędzie oraz dzwonki. Jako standard talia składająca się z 4 kolorów została przyjęta też we Francji z nazewnictwem – pik (liść), kier (serce), karo oraz trefl (żołądź). W Polsce karty pojawiły się pod koniec XV wieku, ręcznie malowane były bardzo drogie i tylko zamożni mieszczanie mogli sobie na nie pozwolić. Najstarsze gry karciane to: Pikieta (XIV wiek), Wojna (XIV wiek) oraz Pamfil (XVIII wiek). W dniu dzisiejszym wzięliśmy na warsztat typowo Polską grę karcianą z XIV wieku – wojna. Na początku omówiono zasady gry a później młodzież przystąpiła do rozgrywek.
Rozgrywki tego typu były świetną rozrywką dla młodzieży w wolnym czasie. Przy okazji odświeżono zasady gry w Wojnę. Młodzież mogła poczuć klimat rozgrywek w jedną z prostych ale i najstarszych gier. Podopieczni poza dobrą zabawą mogli się dodatkowo zintegrować i dopracować zasady ogólnego współzawodnictwa.