Przejdź do treści
2
3
4
Przejdź do stopki

Zwiedzanie zabytkowego Kościoła w Orawce

Zwiedzanie zabytkowego Kościoła w Orawce

Treść

Kolejny dzień wakacji – kolejne atrakcje. 6 lipca 2023 r. nasi podopieczni wraz z opiekunami wybrali się do znajdującej się nieopodal miejscowości Orawka, aby zwiedzić Kościół św. Jana Chrzciciela. Jest on najstarszym i jedynym zachowanym do dzisiaj drewnianym kościołem Górnej Orawy.  To bez wątpienia jeden z najcenniejszych wzniesionych z drewna obiektów sakralnych w Polsce, o poważnym znaczeniu dla dziejów kultury naszego regionu.

Budowę Kościoła św. Jana Chrzciciela w Orawce datuje się na 1651 rok. Ze względu na reformację był to szczególnie trudny okres dla całej Górnej Orawy. Decyzję o postawieniu świątyni podjął się ks. Jan Szczechowicz – wybitna postać w całej historii naszego regionu, działacz misyjny, założyciel szkoły i przytułku.

Kościół w Orawce jest budowlą o konstrukcji zrębowej, pokryty jest gontem. Do prezbiterium w roku 1728 roku dostawiono murowaną kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Świątynia wyróżnia się bogatą polichromią, która pokrywa ściany i częściowo sprzęty. Warto zwrócić tutaj uwagę na 12 malowideł ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela oraz Dekalogu. Jednak naszą uwagę przykuł późnobarokowy ołtarz główny z Pietą oraz figurami św. Wojciecha i Stanisława. Ogromną wartością, która również wyróżnia Kościół w Orawce są niezwykle rzadkie w świecie zabytkowe tkaniny, tzw. opony wielkopostne, które służą do zasłaniania ołtarzy w okresie Wielkiego Postu.

Ciekawostką jest, że w roku 2021 świątynia ta trafiła na prestiżową listę Pomników Historii, natomiast w roku 2000 kościół był typowany do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Dzisiejszy dzień dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń oraz ciekawych informacji. Dziękujemy Pani przewodnik za możliwość zwiedzenia tego pięknego Obiektu – Kościoła, który z pewnością zasługuje na miano perły Orawy.

opr. Ilona Szulc

146194