Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Gry terenowe – „Akcja ruszaj się”

Gry terenowe – „Akcja ruszaj się”

Treść

Czy wyjazd rowerowy to fajna alternatywa na spędzanie wolnego czasu?

Czy tak naprawdę znamy miejsca, w których mieszkamy?

Na te pytanie odpowiedzi szukali uczestnicy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy, którzy 7 listopada 2022. wzięli udział w grach terenowych pn. „Akcja ruszaj się” oraz „Czy tak naprawdę znamy miejsca, w których mieszkamy?”.

Wyruszyliśmy rowerami Drogą Pienińską, Szlakiem do Czerwonego Klasztoru. Mieliśmy do pokonania trasę liczącą ok. 10 km w jedną stronę, która prowadzi przez malowniczą krainę Pienińskiego Parku Narodowego, przełomem Dunajca. Obserwowaliśmy przyrodę, podziwialiśmy wapienne skały. Podczas jazdy rowerami poznaliśmy charakterystyczne miejsca tego regionu. Wykorzystaliśmy Quest pn. „Droga Pienińską w majestacie gór”. Po drodze minęliśmy schronisko „Orlica”, piec Zyblikiewicza (Majki)- który jest swego rodzaju grotą, wgłębieniem, Hukową Skałę. Przypomnieliśmy sobie, że Pieniny to transgraniczny obszar chroniony. W końcu dotarliśmy do Czerwonego Klasztoru, w tym miejscu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie na tle „Trzech Koron”.

Wspólny czas upłynął nam bardzo przyjemnie, doszliśmy do wniosku że taka forma spędzania wolnego czasu jest bardzo fajna.

Kolejnym etapem naszej wyprawy była gra terenowa pn. „Czy tak naprawdę znamy miejsca, w których mieszkamy?” Grę przeprowadziliśmy z wykorzystaniem Questu – „Spacer z Józefem Szalayem”, którą rozpoczęliśmy u źródełka wody „Szymon”. Minęliśmy willę „Marta”, w której kiedyś bywali Stanisław Witkiewicz i Ada Sari. Następnie podążaliśmy ulicą Zdrojową, przy której znajduję się pomnik H. Sienkiewicza i odgadywaliśmy kolejne hasła w Queście. Dotarliśmy na Plac Dietla, gdzie znajduje się pijalnia wody i serce uzdrowiska. Kolejnym punktem na naszej trasie był pomnik Józefa Szalaya – twórcy uzdrowiska w Szczawnicy. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę próbując sobie przypomnieć najważniejsze informacje związane z tą osobistością. Minęliśmy Inhalatorium, gdzie kuracjusze korzystają z zabiegów leczniczych. Udaliśmy się Alejką Miłości, w kierunku Dworku Gościnnego zwanego kiedyś Kursalonem. Następnie przeszliśmy obok dawnej szkoły i Dębu Wolności, który ma ponad 100 lat. Na ul. Głównej poszukiwaliśmy godeł Szalayowskich. Dostrzegliśmy kilka, jedno z nich nazywało się „Pod Gwiazdą”.

Udało się nam wspólnie rozwiązać Quest, poznać postacie historyczne, które są ważne dla naszego regionu. Zyskaliśmy wiedzę na temat naszej miejscowości, poznaliśmy punkty strategiczne miasta. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Szczawnicy. Spędziliśmy aktywnie czas, razem na świeżym powietrzu.

Działanie zostało zrealizowane w ramach programu: Europejski Korpus Solidarności.

Zapraszamy do śledzenia dalszych relacji z projektu „Rozejrzyj się dookoła. Co widzisz?”.

Grupa Inicjatywna realizująca projekt Rozejrzyj się dookoła. Co widzisz?

112014