Przejdź do treści
2
3
4
Przejdź do stopki

Gra w bule

Gra w bule

Treść

Rozgrywka Boule na pierwszy rzut oka może wydać się niezwykle prosta, w rzeczywistości wymaga jednak wyczucia i doskonałej precyzji. Na czym polega i w co należy się zaopatrzyć? -  tego dowiedzieli się dzisiaj uczestnicy sportowo – rekreacyjnego koła zainteresowań „Adrenalina” w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jablonce, filia Jabłonka. 

Boule nosi różne nazwy. We Francji, gdzie jest najpopularniejsza, nazywana jest Pétanque, natomiast w naszym kraju na tę dyscyplinę najczęściej mówi się gra w bule. Niezależnie od nazewnictwa, cel rozgrywki jest jeden: trafienie metalowymi kulami możliwe najbliżej świnki, czyli kuli-celu . Historia gry w Boule sięga czasów antycznych, kiedy to grano kamieniami. Obecnie Boule jest sportem nieolimpijskim, który jednak rozgrywany jest w ramach tak zwanych World Games. Przyjmuje się, że we Francji liczba licencjonowanych graczy rozwijających się w tej dyscyplinie przekracza granicę 500 tysięcy. Petanka jest również bardzo popularna w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Kanadzie i Maroko. Ludzi rzucających zestawem kul spotkać można także w Polsce – szacuje się, że w naszym kraju liczba licencjonowanych graczy przekracza tysiąc, natomiast osób rekreacyjnie uprawiających ten sport jest nawet kilkanaście tysięcy. Skoro wiemy już, z czym mniej więcej mamy do czynienia, możemy przejść do wyjaśniania szczegółowych zasad gry. Gra jest dzielona na partie, które składają się z kilku rozgrywek. Okres od wyrzucenia cochonet, czyli świnki (odległość do niej musi wynieść co najmniej 6 metrów) do ostatniej buli nazywany jest właśnie rozgrywką. Na koniec podliczane są punkty – otrzymuje je ten gracz, który umieścił swoją bulę najbliżej kuli-celu. Każda kula znajdująca się bliżej świnki niż najlepsza kula przeciwnika jest punktowana. W przypadku gier w trzy- lub dwuosobowych składach, w ramach jednej rozgrywki można otrzymać maksymalnie 6 punktów, natomiast podczas rozgrywek singlowych 3 punkty. Zwycięzcy rozpoczynają następną rozgrywkę. Partia kończy się wtedy, gdy jedna drużyna (lub gracz) zbierze łącznie 13 punktów. Ze względu na zasady gry, możemy skupić się albo na umieszczaniu swoich kul jak najbliżej świnki albo na wybijaniu kul przeciwnika.

Rozgrywki są zróżnicowane nie tylko pod względem liczebności drużyn, ale również wielkości używanych kul. W grach standardowych, metalowe bile mogą mieć średnicę od 70,5 do 80 milimetrów, jednak istnieje również odmiana gry (bule-lyonnaise), która dopuszcza kule o średnicy od 90 do nawet 110 milimetrów. Popularna jest również odmiana, która skupia się wyłącznie na wybijaniu bil przeciwnika. Jak widać, zasady gry są bardzo proste. Wziąć w niej udział może więc każdy, kto jest w stanie unieść i rzucić metalową kulę. Najważniejsza w rozgrywce wydaje się być precyzja rzutu, a także przyjęta strategia, która sprawi, że nasze bile znajdą się bliżej celu. Ze względu na zasady, Boule to bardzo bezpieczna gra. Metalowe kule stanowią zagrożenie wyłącznie w przypadku ich nieprawidłowego wykorzystania. Wszystko to sprawia, że coraz częściej można spotkać się w parkach czy skwerach. Petanka stanowi doskonały sposób na relaks dla każdego – nie wymaga bowiem dodatkowego przygotowania ani specjalistycznych umiejętności. Mogą w nią grać zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Zachęcamy wszystkich do spróbowania tej nowoczesnej formy rekreacji ruchowej.

 

Gromczak Agnieszka

146334