Śladami słowiańskich przodków
Treść
W dniach 30 maja do 1 czerwca na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy odbywają się warsztaty plenerowe w ramach projektu pt.: „Między słowiańszczyzną a góralszczyzną”. Projekt finansowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" 2022. Spotkania warsztatowe prowadzą członkowie Słowiańskiej Drużyny Łuczniczej "Dzikie Gęsi", pasjonaci słowiańszczyzny oraz wczesnego średniowiecza.
W dniu 31 maja wychowankowie Centrum ze Szczawnicy mieli okazję przenieść się na chwile w czasy życia naszych praprzodków. Polacy bowiem, podobnie jak nasi południowi i wschodni sąsiedzi, należą do grupy narodów słowiańskich. Kim zatem byli Słowianie? Jak wyglądało ich codzienne życie? Czym się zajmowali? Podczas dzisiejszego spotkania w osadzie słowiańskiej Drużyna Dzikich Gęsi pokazała nam jak wyglądało codzienne życie Słowian. Czym zajmowały się kobiety a czym mężczyźni.
Jak spędzano czas wolny, jak wyglądały i ile ważyły pancerze wojowników. Był pokaz tkania krajek, rzucanie toporem czy też strzelanie z łuku. Chłopcy świetnie radzili sobie przy rozpalaniu ognia. Dziewczyny zostały zaproszone przez Panią Iwonę do wspólnego gotowania i odkrywania smaków dawnej kuchni. Zupa szczawiowa, podpłomyki z masłem z czosnkiem niedźwiedzim, kasza z jabłkami na miodzie to tylko niektóre słowiańskie potrawy. Wszystkie potrawy tak pyszne, zdrowe i naturalne. Dziękujemy za tak interesującą lekcje historii i kreatywnie spędzony czas.
Opr. Kierownik Internatu