Niebieskim szlakiem na Trzy Korony
Treść
W dniu 27 października wychowankowie Centrum ze Szczawnicy wybrali się na najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach – Trzy Korony.
To najważniejszy, oprócz Sokolicy, symbol regionu, miejsce bardzo atrakcyjne i licznie odwiedzane. Na szczycie wspaniały widok na Pieniny i dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską oraz Tatry. Przy dobrej pogodzie widać też Babią Górę. Początek naszej wycieczki to Czorsztyn- niebieski szlak. Trasa z Czorsztyna na Trzy Korony to z pewnością ciekawa i mało popularna opcja poznawania coraz to nowych pienińskich zakątków. Udaliśmy się na teren Pienińskiego Parku Narodowego i przez łąki podążaliśmy grzbietem Majerza.
Około pół godziny od wejścia na szlak dotarliśmy do Przełęczy Osice przez którą przebiega droga łącząca Krośnicę i Sromowce Wyżne. Dalej wędrowaliśmy w kierunku zalesionego szczytu Macelaka, który mijaliśmy z boku. Kolejny przystanek na naszej trasie to Przełęcz Szopka. Po 40 minutach dotarliśmy na szczyt. Widok był niepowtarzalny! Obejmuje Dunajec, Sromowce Niżne i Czerwony Klasztor (Červený Kláštor) u naszych stóp, a dalej przy dobrej pogodzie widać Tatry, Babią Górę (1725 m n.p.m.) oraz Gorce. Z Trzech Koron schodzimy do Przełęczy Szopka, gdzie żółtym szlakiem docieramy do Wąwązu Szopczańskiego.
Wąwóz ten to skalisty, wysoki kanion z oryginalnymi wapiennymi skałami, który prowadzi do wsi Sromowce Niżne. Przebiega pomiędzy Trzema Koronami a Podskalnią Górą. Wg legendy to właśnie w wąwozie tym górale uratowali króla Jana Kazimierza, gdy jego orszak natknął się na grupę Szwedów. Tutaj również kręcone były sceny do filmu “Potop” Jerzego Hoffmana. W wąwozie znajdują się dwie niewielkie jaskinie, które kiedyś służyły jako kryjówki i z którymi związanych jest wiele legend o skarbach. Zadowoleni schodzimy do Sromowiec Niżnych, gdzie spędzamy jeszcze chwilę nad Dunajcem.
Opr. Kierownik Internatu