Przejdź do treści
2
3
4
Przejdź do stopki

Tydzień Zdrowia Psychicznego w Jabłonce

Tydzień Zdrowia Psychicznego w Jabłonce

Treść

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które w tym roku przypadło w niedzielę 10 października, w naszym Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce, filia w Jabłonce przez cały tydzień organizowano dla wychowanków różnego rodzaju zajęcia profilaktyczne związane właśnie z tematyką zdrowia psychicznego.

Niestety obecnie wiele osób odczuwa skutki izolacji społecznej spowodowanej pandemia, a są również tacy, których dotknął kryzys psychiczny. Dlatego właśnie to święto jest dla nas pretekstem, żebyśmy przyjrzeli się bliżej zjawisku, tym bardziej, że dane nie napawają optymizmem – jedna na siedem młodych osób w wieku od 10 do 19 lat cierpi na zdiagnozowane zaburzenia psychiczne. Jak wynika z badań UNICEF izolacja, utrudnienia w nauce, brak perspektyw, to tylko przykłady negatywnego wpływu pandemii na zdrowie psychiczne zwłaszcza uczniów. Najwięcej straciła grupa młodych ludzi, gdyż ich świat przeniósł się do świata wirtualnego i teraz choć mogą już wychodzić do szkoły, na zajęcia i na spacery to wcale nie są tak aktywni jak przed pandemią. Przez dłuższy czas ich główną przyjemnością i wypełnieniem wolego czasu były media społecznościowe i niektórzy z nich woleliby w tym pozostać, nie czują potrzeby budowania kontaktów w świecie realnym. Przez COVID-19 zostało nadszarpnięte zdrowie psychiczne również tych osób, które dotychczas czuły się zupełnie dobrze.

Dlatego też wychodząc na przeciw takiemu stanu rzeczy nasze działania skierowane były na poruszenie tematyki zdrowia psychicznego poprzez prelekcje, oglądanie filmów profilaktycznych, odtwarzanie scenek rodzajowych oraz spotkania z psychologiem. Dodatkowo młodzież robiła plakaty oraz gazetki tematyczne aby ukazać szerszej społeczności ogrom i tempo narastającego problemu. Jak podaje dr Agata Cichoń-Chojnacka - Gdy nasz stan psychiczny jest dobry, mamy adekwatne poczucie własnej wartości, pojawia się też chęć realizacji swoich celów i odczuwamy satysfakcję z życia. Mamy nadzieję, że takie działania przybliżą wychowankom obraz stanu psychicznego społeczeństwa oraz ukarzą drogę postępowania w sytuacjach, gdy zobaczymy niepokojące sygnały u naszych kolegów, koleżanek czy znajomych.

Małgorzata Cegielna-Czerwień

146523