„Góry naszym antidotum”
Treść
To już XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Aktywność- dobry wybór”. Organizatorem jest Komenda Główna OHP – Zespół Wychowania w Biurze Edukacji i Zatrudnienia. Celem głównym konkursu jest rozwijanie oraz upowszechnianie prospołecznej aktywności młodzieży i jej zaangażowania w sprawy ważne dla rówieśników oraz lokalnych społeczności.
Wychowankowie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy od 1 lutego do 19 kwietnia podjęli się realizacji zaplanowanej inicjatywy „Góry naszym antidotum”. Kontakt człowieka ze środowiskiem naturalnym jest rzeczą podstawową
w zachowaniu równowagi psycho-fizycznej. Natura daje wiele możliwości. Przebywanie w pięknej okolicy, spacery szlakami górskimi, zachwyt nad pięknem przyrody, wreszcie pokonywanie wyzwań jakie stawia przed nami określona droga to niewątpliwie przestrzeń, gdzie leczenie „duszy i ciała” może przynieść pozytywne efekty. Szczególnie w dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy sparaliżowała nas pandemia. Ruch na świeżym powietrzu, stymuluje zmysły, dostarcza pozytywnych emocji. Szczególnie w czasach izolacji kontakt z naturą pozytywnie wpływa na młodego człowieka, który przez wiele miesięcy nie uczęszczał do szkoły, nie miał kontaktu z rówieśnikami i możliwości wyjścia poza swój dom i bliskie otoczenie. Poprzez szereg zaplanowanych zadań w ramach inicjatywy uczestnicy obniżą swój poziom stresu, otworzą się na inne osoby, nawiążą relacje społeczne i przede wszystkim podniosą swoją aktywność życiową.
Inicjatywa „Góry naszym antidotum” to aktywność wykorzystująca środowisko górskie do działań profilaktycznych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Udział w inicjatywie pozytywnie wpłynie na strefę psychiczną i fizyczną młodzieży. Niestety ostatni rok był trudny dla każdego człowieka, także dla młodych ludzi, którzy większość czasu spędzali przed komputerami w swych domach. W inicjatywie wzięło udział 8 chętnych uczestników Centrum. W okresie od lutego do połowy kwietnia uczestnicy zrealizowali szereg działań, by kontakt z naturą pozytywnie wpłynął na ich trudną sytuację, spowodowaną izolacją w wyniku pandemii. Grupa inicjatywna składała się z uczestników, którzy szczególnie interesują się tematyką górską, wycieczkami, wyjściami w teren i są osobami wrażliwymi na piękno przyrody a także wykazują zainteresowania fotograficzne. Pracą grupy koordynował Kierownik Internatu. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zaplanowanych przedsięwzięciach. Inicjatywa została dostosowana do obowiązujących obostrzeń oraz podzielona na 4 cykle, obszary tematyczne w ramach których zrealizowano zaplanowane działania. Wyjścia w teren były przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Osiągnięte efekty/ korzyści w ramach realizacji inicjatywy to min:
- poprawa krążenia i wydolności oddechowej,
-stymulacja układu nerwowego - relaksacja, uwalnianie od stresu,
-wzmocnienie układu kostno-mięśniowego, poprawa kondycji i sprawności fizycznej,
-nauka aktywnego i twórczego spędzania czasu,
-rozwój relacji pomiędzy osobami, integracja rówieśnicza,
-wyzwalanie pozytywnej energii i chęci do działania,
-rozbudzanie zainteresowań i pasji,
-uwrażliwienie na piękno, zainteresowanie otoczeniem,
-edukacja przyrodnicza i kształtowanie świadomości ekologicznej,
-budowa pozytywnej samooceny i wiary we własne możliwości,
-rozwój umiejętności kulturalnego zachowania.
Góry to przestrzeń niezwykłego piękna, realizacji marzeń oraz wzrostu sił fizycznych i psychicznych. Góry wywierają wpływ na ludzi i kształtują ich pod wieloma względami. Górska wędrówka powoduje pozytywne nastawienie do rzeczywistości, lepsze radzenie sobie z problemami, pokonywanie trudności, a także uwrażliwienie na piękno otaczającego świata. Obcowanie z naturą daje możliwość poczucia wzrostu w każdym aspekcie duszy i ciała młodego człowieka. Miejmy nadzieję, że nasza inicjatywa zostanie doceniona.
Opr. Koordynator Inicjatywy
Kierownik Internatu w Szczawnicy