Gra terenowe – „Przystanek historia” z wizytą w Niedzicy
Treść
Czy nasz region skrywa historie, których nie znamy?
Czy warto znać historię i kulturę regionu?
Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy, którzy 25 listopada 2022 wyruszyli na grę terenową pn. „Przystanek historia” do Niedzicy.
Poznaliśmy historię Zamku Dunajec w Niedzicy, który prawdopodobnie powstał już w XIV wieku i pełnił rolę średniowiecznej warowni. Losy zamku są bardzo bogate i zawiłe, zmieniał on swoich właścicieli na przestrzeni upływu lat. Długi okres czasu utrzymywał się we władaniu węgierskiego rodu Berzeviczych, w późniejszym okresie przeszedł na własność polskiego magnata Hieronima Łaskiego, później jego syna Olbrachta Łaskiego, który sprzedał zamek Jerzemu Horváthowi z Palocsy. Po śmierci Aleksandera ostatniego męskiego przedstawiciela rodu Horváthów z Palocsy, zamek znalazł się w posiadaniu rodziny Salamonów. Po drugiej wojnie światowej zamek stał się własnością państwową i w 1950 roku został przekazany Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Poznaliśmy także „Zamkowe” legendy. Zamek to także świetna sceneria do kręcenia filmów. Warto wspomnieć, iż kręcono tam „Zemstę” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Powstały tam także zdjęcia do filmu „Wakacje z duchami”.
Następnie odwiedziliśmy Elektrownie Wodną w Niedzicy, która znajduje się poniżej Zapory w Niedzicy i jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Trasa objęła: wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową i koronę zapory głównej oraz poziom technologiczny elektrowni (poziom pokrywy turbiny).
Zyskaliśmy cenną wiedzę na temat naszego regionu, poznając jego historię i miejsca strategiczne.
Działanie zostało zrealizowane w ramach programu: Europejski Korpus Solidarności.
Zapraszamy do śledzenia dalszych relacji z projektu „Rozejrzyj się dookoła. Co widzisz?”.
Grupa Inicjatywna realizująca projekt Rozejrzyj się dookoła. Co widzisz?