Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Narodowe Święto Niepodległości – to już 102 lata!!

Narodowe Święto Niepodległości – to już 102 lata!!

Treść

„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych,

znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym.

Dzisiaj mamy wielkie święto narodu,

 święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.”

J. Piłsudski

 

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku to szczególny dzień dla naszej ojczyzny. Polska odzyskała wolność po 123 latach zaboru. 11 listopada 1918 roku w Campiegne podpisano traktat pokojowy pomiędzy Francją Niemcami, który zakończył I wojnę światową.

Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zmienione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto przywrócono dopiero w okresie transformacji systemowej, w 1989 roku. W tym roku, obchody przypadły w czasie trudnym, czasie pandemii, wiele planowanych uroczystości zostało odwołanych, mimo to warto w swoim sercu chociaż na chwilę wrócić do tych wydarzeń. Dla upamiętnienia tego ważnego święta Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, pan Jan Jurek wraz z pracownikami złożyli kwiaty pod obeliskiem.

10 i 11 listopada 1918 roku , naród polski odzyskał wolność i niezależność, które Jędrzej Moraczewski opisał słowami: „ Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało (...)”. 

5308