Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Mój kolaż

Mój kolaż

Treść

W dniu 5 października 2020 roku w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce, filia w Jabłonce odbyły się zajęcia w ramach plastycznego koła zainteresowań „Kleks”.

Tematem zajęć był – „Mój kolaż”. Czym dokładnie jest technika artystyczna zwana kolażem? Nazwa “kolaż” (fr. collage) pochodzi od francuskiego słowa “coller” czyli “sklejać”. W zachodniej sztuce nowoczesnej ten termin, w odniesieniu do dzieł artystycznych, pojawił się na początku XX w. we Francji – chociaż sama technika znana była od dawna, np. w cesarstwie chińskim.

Kolaż polega na tworzeniu własnej kompozycji, nowego dzieła artystycznego, przez łączenie fragmentów z różnych materiałów (głownie papieru, czasem tkanin, z dodatkiem mediów, fotografii itp.). Najbardziej charakterystycznym elementem kolażu są wycinki z gazet – napisy i obrazki, które zestawia się ze sobą w zaskakujący sposób. Korzysta on więc z gotowych, wcześniej istniejących elementów, łącząc je w nową całość. Można spotkać się również z pojęciem kolażu dźwiękowego, który powstaje na tej samej zasadzie, ale z materiału muzycznego/głosowego. Jeszcze inną “odmianą” kolażu jest asamblaż (franc. assamblage = łączenie, zbiór, spajanie) – łączenie w nowe całości przedmiotów trójwymiarowych.

Nasi podopieczni mieli dzisiaj za zadanie stworzyć wizytówkę siebie przestawioną na formacie kartki A4 i wykonaną techniką kolażu. Po wykonaniu swoich wizytówek, wychowankowie w kilku zdaniach opisali swoje prace prezentując je grupie.

Tworzenie kolażu było świetną zabawą, źródłem przyjemności oraz rodzajem twórczości plastyczno – technicznej. Do wykonania własnego kolażu potrzebowaliśmy  przecież tylko papieru, nożyczek i kleju. Wycięte z czasopism elementy układaliśmy po swojemu i przyklejaliśmy na kartce papieru. Bazą do takiej pracy nie musi być biała kartka – można wykorzystać kolorowe papiery, stare obrazki, albo własnoręcznie przygotować tło np. namalowane farbami.

Oczywiście do samego projektu wykorzystać można też wiele innych materiałów – zdjęcia i ich fragmenty, ozdobne papiery, naklejki czy taśmy, tkaniny (np. koronki), farby, pasty strukturalne itd. Nie musimy trzymać się żadnych konkretnych zasad – kolaż może składać się wyłącznie z obrazków, może (ale nie musi) być uzupełniony napisami, odręcznymi rysunkami, albo być wyłącznie tekstowy, skupiając się na treści, na łączeniu w nową całość istniejących na papierze słów i zdań.

Gromczak Agnieszka

5316